Právní Ochrana Majetku

Navigace

Paní Petra ztratila svůj občanský průkaz a do roka přišla o svůj byt

Paní Petra ztratila svůj občanský průkaz a do roka přišla o svůj byt

Terezie Vondrášková

Advokátní koncipientka v oblasti práva nemovitostí.


Krádež za bílého dne. Tak paní Petra V. popisuje situaci, když přišla o svoji nemovitost nedaleko Znojma. Jednoho dne nahlédla do katastru nemovitostí a jako vlastníka tam nenašla sebe, ale cizí firmu.

Paní Petra situaci nezavinila

Situace:

Sama má trvalé bydliště ve Znojmě, ale jinak žije a pracuje v Praze. Před rokem nicméně ztratila občanský průkaz. Tím začal celý problém.
Pro podvodníka nebylo složité využít občanku k prodeji pozemku. Ačkoliv se roztočilo obvyklé úřední kolečko, podvod nebyl zastaven. Katastr nejprve zaslal vyrozumění o vkladu paní Petře na adresu trvalého bydliště. Zásilka nebyla převzata do 10 dnů od uložení, a tím pádem ji katastr považoval podle zákona za doručenou.

Výsledek:

Nešťastná majitelka měla následně 20 dnů na nesouhlasné vyjádření. Zároveň mohla požádat o zápis poznámky spornosti zápisu ve lhůtě jednoho měsíce. Jelikož nežije na adrese trvalého bydliště, zásilka se k ní nedostala. Nemohla se bránit. Katastr nemovitostí zapsal změnu vlastnického práva na základě podvodu. Majitelka má a dlouhou dobu bude mít velký problém získat své vlastnictví zpět, když bude muset především složitě dokazovat, že podpisy nejsou její.

Zajímavost:

V poslední době byly ukradeny nemovitosti za 400 milionů korun. A to jenom v Praze a za jediný rok!

Kompletní návrh Právní Ochrany Majetku by stál 15 – 25 000 Kč. Další náklady pak představují jednotlivé kroky jeho realizace (v tomto případě minimálně náklady notáře dle notářského tarifu).

Objednat konzultaci