
Pan Jiří P. chtěl podnikat ve stavebnictví. Proto se s manželkou dohodli, že dříve než on začne podnikat, zúží si společné jmění manželů. Zašli k notáři, kde sepsali dohodu o zúžení SJM. Podle dohody o zúžení byl rodinný dům a investiční byt napsán na manželku Pavlínu. To mělo zajistit, aby v případě jeho krachu nepřišli o střechu nad hlavou.
S diskrétní strukturou P.O.M. vše mohlo být jinak
Situace:
Po čtyřech úspěšných letech rozjíždění podnikání Jiří získal nového klienta, velkého evropského developera. Ze začátku fungovala spolupráce hladce a klient hradil faktury za menší dodávky zboží. Problémy nastaly, když developer objednal práce a zboží v hodnotě 15 milionů a tyto po dodání nezaplatil.
Výsledek:
Jednoduše řečeno, Jiří zbankrotoval, přičemž jeho dluhy vymáhal exekutor. Manželé zjistili, že jim zúžení společného jmění nepomohlo. Soud si vyložil úpravu obsaženou v novém občanském zákoníku odlišně a k zúžení SJM nepřihlédl. Exekutor prodal v dražbě i nemovitosti, které byly napsány na manželku. Oba manželé tak skončili bez majetku. Tyto události neminuly ani jejich dvě děti, které musely ukončit svá studia na zahraničních soukromých univerzitách a vrátily se domů podporovat své rodiče.
Zajímavost:
Stabilitu právní úpravy zúžení SJM přinese až soudní praxe v horizontu 10-15 let.
Objednejte si naše Desatero