Právní Ochrana Majetku

Navigace

Předmanželské smlouvy uzavírá již více než pětina českých párů
Přejít na všechny články

Předmanželské smlouvy uzavírá již více než pětina českých párů

Michaela Rubickova

Další články autora

Tisková zpráva, Praha, 17. dubna 2020 – Za loňský rok uzavřela v České republice tzv. předmanželskou smlouvu více než pětina snoubenců. Čísla tak ukazují, že Češi začínají být více opatrní a řeší i právní ochranu majetku. Výhoda těchto smluv se přitom nemusí ukázat jen u rozvodu – právní ochrana majetku pomůže například i v případě, kdy jeden z manželů podniká, což zejména v současné době může být zásadní, upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. Počet uzavřených tzv. předmanželských nebo manželských smluv tvoří již téměř 22 % nově uzavíraných sňatků. Zájem navíc stále mírně roste, meziročně se číslo zvýšilo o dvě procenta.

Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit majetek obou stran.

„Kromě obvyklého případu rozpadu manželství pomohou i v případě, kdy jeden z manželů podniká, protože mohou zásadně eliminovat dopad krachu firmy na celou rodinu,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Uvidíme, jak s názorem na tyto smlouvy a jejich účinek na právní ochranu majetku zahýbe současná pandemie a omezení podnikání. Svůj vliv bude mít určitě i karanténa, protože společné trávení delšího období s omezeným kontaktem s okolím může být pro řadu párů kritické. Ukázaly to nejnovější informace z Číny, kde po skončení karantény prudce narostl počet žádostí o rozvod.“

Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. „Velmi často se stává, že zájemci mají vyšší očekávání, než které jim současná právní úprava poskytuje. Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně,“ dodává advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Objednejte si naše Desatero